ZAS opent gespecialiseerde valkliniek in Middelheim
- Gezondheid
- Ronny Mullens
- 22/04/2025

Rear view of trainer demonstrating use of pool noodle
ANTWERPEN – Ziekenhuis aan de Stroom (ZAS) opent in ZAS Middelheim een gespecialiseerde valkliniek. Met het zorgaanbod om valrisico’s bij 65-plussers in kaart te brengen en aan te pakken, speelt het Antwerpse ziekenhuis in op de toenemende zorgvraag door de vergrijzing. Een onderzoek naar de stapsnelheid geeft aan of iemand in de komende jaren meer geheugenproblemen zal ontwikkelen, wat een risico voor vallen met zich meebrengt. In 2030 zullen er in de stad Antwerpen en randgemeenten vijftien procent meer 65-plussers zijn dan in 2020.
Door de oorzaken van valrisico’s tijdig aan te pakken, kunnen ouderen letsels en overlijdens voorkomen en langer zelfstandig blijven wonen. De spierversterkende oefeningen en krachttrainingen vinden niet alleen plaats in een fitnessruimte met toestellen, maar ook in het zwembad van het ziekenhuis.
Om te bepalen hoe groot het valrisico is, leg je eerst twee uur tests en onderzoeken af. Deze brengen in kaart hoe groot jouw valrisico is en of je bepaalde tekortkomingen hebt. Een val kan het gevolg zijn van bijvoorbeeld te weinig spiermassa, evenwichtsstoornissen of een aandoening van het zenuwstelsel.
Bij een gangpadanalyse voorspelt een onderzoek naar de stapsnelheid of iemand in de komende jaren meer geheugenproblemen zal ontwikkelen. De kwaliteit van de gang tijdens deze analyse voorspelt hoe groot het valrisico is. Geheugenstoornissen kunnen leiden tot valincidenten.
Na afloop van de tests stellen de zorgverleners een rapport op. Daarin krijgt je een score die aangeeft of je een verhoogd valrisico hebt. Hierop volgt het aanmeten van een persoonlijk behandelingsplan in samenwerking met kinesisten, fysiotherapeuten, ergotherapeuten en diëtisten.
De behandeling omvat spierversterkende oefeningen, evenwichtsoefeningen en krachttraining. Voldoende spiermassa is belangrijk om bijvoorbeeld valincidenten te vermijden. De spierversterkende oefeningen vinden niet alleen plaats in een fitnessruimte met toestellen, maar ook in het zwembad van het ziekenhuis. Dat is minder belastend voor de betreffende patiënten. De training richt zich specifiek op patiënten van minstens 65 jaar met een verhoogd valrisico. In totaal zijn er veertig sessies gedurende drie maanden, of twee keer twee uur kinesitherapie per week. Dit wordt aangevuld met gerichte ergotherapie, geheugentraining en – waar nodig – een educatietraject over voeding en veilig bewegen in de thuissituatie. Het is de bedoeling dat de patiënt (ook thuis) minstens twee keer per dag een kwartier de oefeningen uitvoert.
Vanaf je pensioen is het aangeraden zelf stappen te ondernemen om je gezondheid te laten opvolgen.
Voor mensen ouder dan 75 jaar kan een val ingrijpende gevolgen hebben: zware breuken, bijvoorbeeld van de heup, een permanente handicap tot zelfs overlijden. Een op de drie ouderen sterft binnen het jaar na het breken van een heup. Een val heeft vaak ook gevolgen voor de zelfstandigheid van mensen, bijvoorbeeld het kunnen blijven wonen in de eigen woning. Vrouwen vallen vaker dan mannen, maar mannen maken dan weer vaker een fatale val.
Foto’s ZAS