Start restauratie Sint-Pauluskerk

 Start restauratie Sint-Pauluskerk

copyright LUCID_StPaulus_2024_016

ANTWERPEN – In februari start de restauratie van de Sint-Pauluskerk. De werkzaamheden aan de beschermde kerk, die dateert uit 1571, worden uitgevoerd met de steun van Onroerend Erfgoed Vlaanderen en zullen ongeveer vier jaar duren.

AG Vespa begint in samenwerking met Steenmeijer architecten en Group Monument op 3 februari met de restauratiewerken. Als alles volgens plan verloopt, zijn de werkzaamheden eind 2028 afgerond.

De kerk ondergaat een grondige restauratie aan de buitenzijde en een groot onderhoud aan de binnenzijde:

Aan de buitenzijde herstelt de aannemer de daken en gevels van het kerkgebouw en de toren waar nodig. Ook bij de sacristie worden de gevels hersteld en wordt het dak gereconstrueerd, ter vervanging van het tijdelijke dak (dat na de brand van 1968 werd geplaatst).

De glas-in-loodramen worden verwijderd, gereinigd en aan de buitenzijde voorzien van beschermbeglazing. Dit biedt een drievoudig voordeel: het zorgt voor extra isolatie waardoor het binnenklimaat in de kerk verbetert (wat gunstig is voor de bezoekers én de rijke kunstcollectie), beschermt de kunstwerken tegen UV-straling, en biedt een betere bescherming aan de glasramen tegen de elementen.

Aan de binnenzijde zijn er algemene schilder- en herstellingswerkzaamheden aan de muren en gewelven gepland.
De stabiliteit van de kerk wordt hersteld. In de Sint-Pauluskerk zijn in het verleden meerdere trekankers verwijderd, waardoor stabiliteitsproblemen zijn ontstaan. Dit wordt nu verholpen door opnieuw trekankers te plaatsen en extra trekankers toe te voegen. Trekankers vangen de krachten op die anders de pijlers onder de gewelven naar buiten duwen. Ook worden er doorheen de pijlers onder het orgel micropalen geboord om de zettingen van het doksaal te stabiliseren.

Schepen voor Patrimonium Koen Kennis (N-VA): “De gotische Sint-Pauluskerk stamt uit onze Gouden Eeuw en heeft in al die eeuwen veel meegemaakt. Vandaag begint de grondige restauratie van onder andere daken, gevels en glas-in-loodramen… en werken we aan de stabiliteit van het gebouw. Als de planning meezit, zouden de werkzaamheden in 2028 afgerond moeten zijn, zestig jaar na de verwoestende dakbrand die deze kerk trof. Ons Antwerps patrimonium moeten we koesteren. Dankzij de steun van de stad Antwerpen en Onroerend Erfgoed Vlaanderen en de expertise van het restauratieteam krijgt deze kerk een mooie toekomst.”

Schepen voor Erediensten Stijn De Rooster (N-VA): “In Antwerpen doen we aan monumentenzorg en plaatsen we ons cultuurhistorisch erfgoed niet onder een stolp, maar op een voetstuk. Als één van de Grote Vijf moeten we de monumentale Sint-Pauluskerk koesteren, bewaren én benutten als een unieke plek waar religie, erfgoed, kunst en cultuur op onnavolgbare wijze samenkomen. Het resultaat van een restauratie kan echter niet mooi zijn zonder dat we zelf de handen uit de mouwen steken. Erfgoed wordt dan tijdelijk ‘werfgoed’ om het in ere te herstellen, functioneel te houden en door te geven aan de volgende generaties. Vanaf maandag gaan we met veel zorg en vakmanschap aan de slag, zodat dit tijdloze instituut het verhaal van Antwerpen kan blijven vertellen aan iedereen die de Sint-Pauluskerk komt bezoeken en bewonderen.”

Op donderdag 20 februari vindt er tussen 18:00 en 20:00 een infomoment plaats in de crypte van de kerk, ingang via Veemarkt. Buurtbewoners en geïnteresseerden ontvangen informatie en kunnen hun vragen over het restauratieproject stellen.

Om de werkzaamheden voor te bereiden, is de kerk gesloten tussen 3 februari en 31 maart. In die periode vinden de erediensten plaats in de crypte.

Vanaf dinsdag 1 april, bij de start van het toeristisch seizoen, is de site elke namiddag geopend voor bezoek. De ingang is dan op de hoek van Veemarkt en de Zwartzustersstraat. Tijdens de restauratie zullen bezoekers uitzonderlijk oog in oog staan met twee Vlaamse topwerken: De Geseling van Pieter Paul Rubens en De Kruisdraging van Antoon van Dyck. Op een andere plek brengen studenten van de Antwerpse Academie voor Schone Kunsten hun interpretatie van deze twee schilderijen. Deze activiteiten zijn een initiatief van de kerkfabriek en er zal in de loop van de komende weken meer informatie verschijnen op www.sintpaulusantwerpen.be.

Foto’s stad Antwerpen

🤞 Abonneer u op onze nieuwsbrief

Ontvang tweemaal per week een overzicht van het nieuws uit uw regio


Aanverwante berichten

Antwerps Persbureau

GRATIS
BEKIJK